Przeskocz do treści

Deptak w Legionowie? Chcemy żeby mieszkańcy zdecydowali…

Z uwagi na nie wiele miejsc gdzie mieszkańcy Legionowa mogliby spędzić swój wolny czas Członkowie Stowarzyszenia Razem Dla Legionowa oraz Fundacji Nasze Jutro zaproponowali konsultacje społeczne w sprawie budowy deptaka (strefy pieszej) oraz ścieżki rowerowej na odcinku ul. Piłsudskiego (od ul. Reymonta do ul. Kopernika) wraz z rynkiem. Docelowo chcemy żeby w Legionowie odbyło się referendum. To mieszkańcy Legionowa mają zdecydować o tym czy zostanie utworzona strefa piesza.

Wymieniony odcinek ulic zostałby zamknięty dla pojazdów z wyjątkiem samochodów dostawczych do sklepów.

Chcemy aby deptak był miejscem, w którym mieszkańcy mogliby się spotkać, miło spędzić czas np. pijąc kawę w kawiarenkach lub spokojnie robiąc zakupy. Co więcej, deptak miałby być miejscem promującym wydarzenia kulturalne, na którym organizowane byłyby różnego rodzaju imprezy i eventy.

Inicjatywa ma wg. nas i części lokalnych przedsiębiorców ma wiele dodatkowych zalet, m.in. deptak stworzyłby również nowe szanse rozwoju dla legionowskich przedsiębiorców. Teren strefy pieszej mógłby być np. zagospodarowany przez nowe obiekty rekreacyjne, lokale gastronomiczne. Inwestycja mogłaby dać właścicielom sklepów działającym w „Sercu Legionowa” większe szanse na rozwój i utworzenie nowych miejsc pracy.

Proponujemy także aby deptak mógłby funkcjonować jedynie w okresie wiosenno-letnim (kwiecień-październik) w najcieplejszym okresie w ciągu roku. Strefa miałaby zostać utworzona dopiero po otwarciu wielopoziomowego parkingu przy stacji PKP. Jest także możliwość poszerzenia ulic Słowackiego oraz Al. 3-go Maja i wygospodarowania w ten sposób przestrzeń na nowe miejsca parkingowe. Dzięki temu kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta nie mieliby problemów z zaparkowaniem samochodu.

Jesteśmy gotowi na dyskusję oraz Państwa spostrzeżenia i pomysły odnośnie tej inicjatywy. Poniżej przykładowy projekt zagospodarowania części ul. Piłsudskiego.

Zapraszamy do kontaktu,

Przemysław Cichocki
Stowarzyszenie Razem Dla Legionowa
Damian Zieliński
Fundacja Nasze Jutro
cichockiprzemyslaw@gmail.com
                      

http://legio24.pl/

5 thoughts on “Deptak w Legionowie? Chcemy żeby mieszkańcy zdecydowali…

 1. ~Anna

  Świetny pomysł! Sama od dawna o tym myślałam. Może warto zrobić referendum poprzez ankietę internetową?
  Doświadczenie wielu miast potwierdza, że tworzenie deptaków i miejsc dla pieszych bardzo rozwija miasto, mieszkańcy częściej wychodzą na ulice, no i oczywiście rozwija się lokalna przedsiębiorczość.
  Może wreszcie byłaby szansa, żeby wychodzić z bycia tylko sypialnia Warszawy 🙂

  Odpowiedz
 2. ~Bolek

  Bardzo dobry pomysł, choć wymaga jeszcze przemyśleń. Bardzo trudno jest zaparkować w pobliżu kliniki Mediq, nawet osobom niepełnosprawnym. Ilość osób parkujących w tym rejonie zwiększy się znacznie, będzie jeszcze gorzej. Warto więc myśleć o powiększeniu parkingu przy błękitnym centrum, oraz takim wyznaczeniu parkingu dla niepełnosprawnych, żeby był on dla nich dostępny (może parkingi tylko dla pod Mediqiem? Tam jest obecnie Meksyk; nawet jak jest wolne miejsce, to często nie da się wjechać!)

  Odpowiedz
 3. ~legionowiak

  Pomysł beznadziejny, nie po to miasto stara się z własnej inicjatywy budować dworzec i stworzyć ważny ciąg handlowy i komunikacyjny od dworca do ratusza by zamykać drogę dla ruchu samochodowego. Ponadto już sobie wyobrażam o ile łatwiej będzie zaparkować przed strefą zamkniętą. Nie wspomnę ile osób straci pracę w sklepach, które obsługują mieszkańców w tym rejonie. Zamknięta strefa opustoszeje. Ludzie dziś chcą poruszać się samochodami i nikt tego na siłę nie zmieni. Jeżeli Legionowianie mają ochotę na spacer to niecały km od Piłsudskiego w linii prostej jest cały las do dyspozycji! Legionowo nie stare miasto w Warszawie czy Nowy Świat aby taki deptak tętnił życiem. W samym parku jest pusto w ciągu dnia. Dzielnica po prostu wymrze i jak się domyślam ktoś do tego dąży.

  Odpowiedz
  1. ~Iwona

   Zupełnie się zgadzam z tym, że pomysł nie ma sensu. Miejsce to zupełnie by zamarło. Zamykanie tego odcinka podzieli Legionowo na dwie części, bo nikomu nie będzie przecież chciało się parkować samochodu dwie przecznice dalej i iść na zakupy. Sklepy znajdujące się w tym miejscu mają właśnie taką zaletę, że klient może podjechać samochodem pod dany sklep, fakt jest ciężko z miejscami, ale po zamknięciu ulicy będzie jeszcze gorzej. Robienie parkingu Al. 3-go Maja nie spełni zamierzonego efektu. Ma to być miejsce, gdzie powstanie więcej kawiarni itp, ale ile tych kawiarni w Legionowie jest potrzebnych, przykładem jest choćby "Warka", która była przy Parku i już jej nie ma. Pan Przemysław pisze, że nie chce skrzywdzić lokalnych przedsiębiorców i dodaje, że ":deptak stworzyłby również nowe szanse rozwoju dla legionowskich przedsiębiorców. Teren strefy pieszej mógłby być np. zagospodarowany przez nowe obiekty rekreacyjne, lokale gastronomiczne. Inwestycja mogłaby dać właścicielom sklepów działającym w „Sercu Legionowa” większe szanse na rozwój i utworzenie nowych miejsc pracy." Jest to nieprawdą, ponieważ wiele sklepów się pozamyka i bardzo dużo ludzi straci pracę. Większość osób, którzy mają tu swoje firmy zatrudnia również pracowników, których będą musieli zwolnić i gdzie Ci ludzie wtedy znajdą pracę. Zresztą p. Przemysław dobrze zdaje sobie z tego sprawę i sam przeczy powyższemu cytatowi pisząc : ":Proszę zwrócić uwagę, że powstaje galeria Legionowo z dużymi markowymi sklepami, która zabierze potencjalnych klientów z mniejszych sklepów z okolicy rynku". Dlaczego w takim razie zabierać jeszcze lokalnym przedsiębiorcom możliwość " obrony" przed "dużymi markowymi sklepami" i zamykając ten odcinek przyczynić się do ich upadku. Po to przecież powstała Arena i Ratusz, gdzie miały się odbywać lokalne imprezy i to właśnie tam miało być miejsce odpoczynku legionowian. Moim zdaniem jest to robione tylko po to aby "rozkręcić" powstającą galerię.

   Odpowiedz
 4. cichockiprzemyslaw

  Szanowni Państwo, rozumiem, że są różne opinie nt. tej inicjatywy. Proszę zrozumieć, że nikt nikogo nie chce skrzywdzić (przedsiębiorcy).. W chwili obecnej są konsultacje społeczne nad tym pomysłem, zanim ten projekt zostałby zrealizowany musiałoby najpierw dojść do referendum. Podczas którego to mieszkańcy zdecydują czy deptak powstanie, czy też nie.. Zapraszam do dyskusji, wyrażania swojej opinii oraz krytyki tylko tej konstruktywnej.

  Odpowiadając, ciąg handlowy nadal by funkcjonował ze zwiększoną siłą. Strefa piesza, deptak (która funkcjonowałaby w okresie letnim od kwietnia do września) przyciągnęłaby mieszkańców. Powstałoby prawdziwe centrum Legionowa. Proszę zwrócić uwagę, że powstaje galeria Legionowo z dużymi markowymi sklepami, która zabierze potencjalnych klientów z mniejszych sklepów z okolicy rynku. Deptak powstałby w momencie kiedy zostałby wybudowany parking przy PKP, wszystkie ulice równoległe zostałyby poszerzone na potrzeby parkingu, powstałaby ścieżka rowerowa. W chwili obecnej i tak bardzo utrudniony jest przejazd ulicą Piłsudskiego, a tym bardziej parking przy ulicy. W kwesti dojazdu do stacji PKP: jest możliwe poszerzenie ul. 3-maja. Jest także ulica Słowackiego którą swobodnie można dojechać do stacji PKP.
  Nikt nie dąży do tego aby ta część miasta wymarła.. Jednak przypominam, że to mieszkańcy zdecydują.
  Dziękuje za komentarze i opinie. Zapraszam do dalszego wypowiadania się w ww. temacie.
  Pozdrawiam!
  Przemysław Cichocki

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *